Mijn Schokker week 1

 

Mijnschokker

Bekijk het filmpje op youtube van de aankomst van de Schokker

Het is eindelijk weer zover. Na de succesvolle restauraties van twee kleine werkboten (een vlieger en een zalmschouw) werd het tijd voor wat groters. De schokker HK59 ligt achter Mijnschool. In opdracht van Dries en Peter van den Berg zullen we dit bijna 10 meter lange houten schip gaan opknappen. Het schip komt voor hun nieuwe zaak te liggen. Weer een mooi ‘levensecht’ project voor de leerlingen.

 

Aan het project werken mee: 3 leerlingen n.l. Rick, Peter en Arend. Er zullen nog meer leerlingen meewerken in de loop van het jaar, afhankelijk van de klussen die komen. Daarnaast zal de oude eigenaar -Bertus Scholten- meehelpen om de rotte delen te vervangen. De leerlingen worden begeleid door vakleerkracht dhr. van Ark. Meneer van der Meer zorgt voor een wekelijkse update van het project. En niet te vergeten… meneer Langeler, hij plaatst de berichten op de site!

 

Maar wat is een Schokker?

 

Een schokker werd gebruikt als vissersschip op de Zuiderzee.  Een schokker is vooral herkenbaar aan zijn voorsteven. Deze is bijna helemaal recht. Hij is gebouwd voor open water, wat is te zien aan de smalle, diep stekende zwaarden. De schokker is een platbodem en daarom zeer geschikt voor het zeilen en vissen op ondiepe wateren.

schokker

 

De schokker van Bertus

 

Bertus bouwde zo’n twintig jaar geleden de HK59. Een knap stukje vakwerk. Voor het bouwen gebruikte Bertus tekeningen van de UK110. De schokker van Bertus is een stuk kleiner (60% van de ware grootte).

Week 1 Zaterdag 15 oktober is het zover. De HK 59 wordt met een grote oplegger van van Werven vervoerd naar Mijnschool. Van Werven, een stagebedrijf van onze school, sponsort  het project! Rick was met meneer van der Meer al vroeg op pad om te helpen met het laden bij scheepswerf Roelofsen. Arend en Peter zijn naar school gekomen om te helpen. Aan de kant van het St. Jansdal wordt de boot over het hek getild. Een heel spektakel…achter de school is er ruimte vrijgemaakt om aan het project te kunnen werken.

Een oud bekend spreekwoord  luidt:  ‘koop een boot en werk je dood’. Dat er veel werk aan zit te komen is duidelijk te zien. De schokker heeft veel rotte plekken.

We zullen de boot daarom deels in het blik gaan zetten. Vroeger zette men oude houten schepen in het blik omdat het vervangen van het hout te duur was. Het blik heeft meneer van Ark samen met Rick, Arend en Peter bij de werf van Spakenburg opgehaald. Over de rotte plekken worden straks stukken blik getimmerd.

 

Nadat de boot op z’n plek ligt is het tijd om te gaan eten. Bij Dries krijgen we een visje aangeboden! De eerste spannende week zit er op. Na de vakantie gaan we verder.

 

De aankomst                                                                                                                   De leerlingen en de oude eigenaar
img_1173 img_1192